Grocery Deals - Week of 2/20/2011

 

Tops

 

Don’t forget to get your Monopoly Tickets!  I’ve had cashiers “forget” to give me mine!

 

Boneless, Skinless Chicken Breasts Jumbo Pack - $1.79/lb

 

Fresh Center Cut Pork Rib or Loin Chops Jumbo Pack - $1.99/lb

 

Hunt’s Canned Tomatoes Diced, Crushed, Whole Peeled or Sauce 28 to 29oz – 10/$10

$1.00/3 coupon SS 1/23

Final Price:  3/$2 ($.67 each)

 

Pepperidge Farm Artisan Rolls French or Multigrain 14oz - $2.99

$.55 coupon doubled

Final Price:  $1.89

 

Taco Bell Taco Dinner Kits 10.75 to 16.35oz Also Includes Salsa 16oz – 2/$4

 

Smart Balance Cooking Oil – 2/$5

$.60 IP coupon doubled

Final Price:  $1.30

 

Smart Balance Light Mayo – 2/$5

$1 coupon SS 1/16

Final Price:  $1.50

 

Milk Bone Dog Biscuits 16 to 26oz – 2/$6

$1.50/2 coupon RP 2/6

Final Price:  2/$4.50 ($2.25 each)

 

Carefree Pantiliners - $1.00

$1 coupon SS 1/9

Final Price:  FREE

 

 

Wegmans

 

Tabasco Pepper Sauce 2oz - $.99

$.75 coupon SS 1/30 doubled

$.50 IP doubled

Final Price:  FREE

 

Imagine Broth 32oz - $2.50

$1.00 coupon

Final Price:  $1.50

 

Zone Perfect Bar - $1.29

$.55 coupon SS 1/16 doubled

Final Price:  $.19

 

Wegmans Bake & Rise Crust Pizza – $3.99

$1.00 IP coupon

Final Price:  $2.99

 

I also noticed that Wegmans has seed packets priced at 25% off. 

 

Add comment

Check Out the Rochester Public Market This Weekend!

Check Out the Rochester Public Market This Weekend!

 

If you need a little inspiration to get up early and hit the Rochester public market this Saturday, a little run-down of my trip last weekend might just do the trick.

 

Here’s what I was able to pick up:

 

If you need a little inspiration to get up early and hit the Rochester public market this Saturday, a little run-down of my trip last weekend might just do the trick.

 

Here’s what I was able to pick up:

 

  • Huge bag of three heads of different lettuce - $2.50 (We typically can make salads all week with this as it’s so fresh)

(Wegman’s price for 3 heads of lettuce $1.89x3=$5.67)

  • Two acorn squash (~3 lbs) - $1.00

(Wegman’s price: $.99/lb for 3 lbs= $2.97)

  • One Sugar Pumpkin - $1.50

(Unsure of Wegmans price)

  • Six Honey Crisp Apples (~3 lbs) - $1.00

(Wegman’s price: $.99/lb for 3lbs = $2.97)

 

Total Savings over Wegman’s prices: At least $7.12

 

If you still need convincing take a look at the apple fritter that we bought for $1.50 from a local baker’s stall.  It was literally the size of my head and absolutely delicious.

I plan to make pumpkin puree out of my pumpkin for baked goods tomorrow and I’ll let you know how it goes!

 

Add comment